„20 lat minęło,  jak jeden dzień”

     Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża prowadzę w Ukraińskiej Szkole już 20 lat. Jest to długi lecz przyjemny okres mojej pracy społecznej, ponieważ miałam i nadal mam to szczęście i przyjemność współpracować z najlepszą młodzieżą - chętną do różnych działań na rzecz drugiego człowieka.

     Członkowie PCK zdobywają wiedzę o zdrowiu, ekologii, historii Polskiego Czerwonego Krzyża, szkolą się z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Sprawdzają własną wiedzę, biorąc udział, każdego roku, w konkursach  z wiedzy, zdobywając zawsze bardzo wysokie wyniki.

     Kilkanaście lat z rzędu nasza szkolna drużyna bierze udział w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Przedmedycznej i za każdym razem wraca do szkoły z pucharem, uzyskując  pierwsze, drugie lub trzecie miejsce.

     W sobotę 10.05.2017 r.  nasza drużyna zdobyła III miejsce! Wielkie  gratulacje dla dziewcząt: Natalii Łatanyszyn, Nikoli Rybackiej, Julii Łabędzkiej, Katarzyny Dąbrownej, Alicji Dziaduszek.

     Pracowita i pomysłowa obecna grupa  Szkolnego Koła PCK z własnej inicjatywy przeprowadziła w każdej klasie warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Również w ramach projektu międzynarodowego szkoliła dzieci z Ukrainy. Takich i innych działań, choć by charytatywnych, było wiele i można długo wymieniać.

     Największą radością i dumą dla mnie jest fakt, kiedy słyszę na zajęciach PCK: „ Chcę zostać w przyszłości lekarzem! I ja też!” oraz spotykam  i dowiaduję się od absolwentów, że nadal  rozwijają swoje pasje w średniej szkole, uczestnicząc w  szkolnych kołach PCK.  Aktywnie biorą udział w konkursach, a nawet mają w planach studia medyczne.

     To wielka satysfakcja być w gronie osób, które częściowo wpływają na  wybór  przyszłego zawodu. Te i inne osiągnięcia i sukcesy  potwierdzają, że młodzież z naszej szkoły rozwija swoje zainteresowania, ma możliwość szukania własnej drogi w przyszłości. A szkoła ich wspiera, motywuje i rozwija zainteresowania i pasje. A  osiągnięcia naszych uczniów są moim spełnieniem zawodowym.

Lena Mielnik, opiekun  szkolnego koła PCK