Zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Fantasy z ukraińskiej szkoły

Trzy uczennice Szkoły Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach zostały laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu Fantasy „Źródła Marzeń” w kategorii: literatura autorstwa J. K. Rowlling - seria książek o przygodach Harry’ego Pottera.

 Zwycięzcą konkursu  została Karina Bałdyszko, uczennica klasy  V, otrzymując nagrodę główną  w postaci 12-dniowego pobyt w jednym z polskich zamków i udział w wybranym programie letniego odpoczynku. 

Na podium stanęła również  Marysia Sycz, najmłodsza uczestniczka konkursu (klasa IV). Dziewczęta otrzymały puchary, nagrody książkowe i dyplomy laureata.  Zaś na VI miejscu uplasowała się  piątoklasistka Magda Batraniec , która również  została nagrodzona książką i dyplomem laureata.

Nauczycielki języka  polskiego  Danuta Rohun i Anna Dąbrowna są dumne ze  swoich uczennic i cieszą się, iż  w dobie  Facebooka i smartfonów są jeszcze dzieci, które mają piękną pasję czytania książek.

Finał konkursu (II etap) odbył się 23 kwietnia 2016 r. w czterech zamkach w Polsce: Zamku Gniew (pomorskie), Zamku Moszna (opolskie), Zamku Kliczków (dolnośląskie), Zamku w Baranowie Sandomierskim (podkarpackie).

Do finału konkursu zakwalifikowanych zostało 40 pierwszych uczniów z listy wyników I etapu, w którym wzięło udział 2600 osób z całej Polski.
Część pisemna II etapu przeprowadzona została zgodnie z zasadami wyznaczonymi przez Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach w zakresie organizacji konkursów wojewódzkich (tych samych, które obowiązują podczas wojewódzkich konkursów przedmiotowych oraz olimpiad).

Podczas finału konkursu uczestnicy nie tylko rywalizowali ze sobą, ale również poznawali się wzajemnie podczas warsztatów związanych z literaturą fantasy.  Atrakcją także było zwiedzanie z przewodnikiem XIII-wiecznego zamku i przeniesienie się w czasy średniowiecza. 

Nauczyciele zaś wzięli udział w warsztatach metodycznych pn. „Wpływ czytania na rozwój dziecka”. Ponadto opiekunowie z różnych części Polski mieli też okazję do wymiany doświadczeń.

Konkurs organizowany przez Instytut Doskonalenia Nauczycieli w Katowicach miał na celu przede wszystkim propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie literatury ciekawej, zajmującej, a jednocześnie przekazującej pozytywne wartości, m.in. przyjaźni, odpowiedzialności, odwagi oraz wytrwałości w dążeniu do celu. 

Dziewczętom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zaś pasja związana z czytelnictwem niech dalej wzbogaca ich zainteresowania i przynosi kolejne osiągnięcia.

Gorące podziękowania dla rodziców za pomoc i wielkie wsparcie.  (LD)