Marysia i Kornelia finalistkami IV Ogólnopolskiego Konkursu Literatury Fantasy
„Źródła Marzeń – Sources of Dreams” 2018

     Dwie uczennice Szkoły Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach zostały finalistkami Ogólnopolskiego Konkursu Literatury Fantasy „Źródła Marzeń”.

     Marysia Sycz (klasa VI) zajęła IV miejsce w kategorii literatura autorstwa J. K. Rowlling - seria książek o przygodach Harry’ego Pottera, zaś Kornelia Walczak (klasa VII) uplasowała się na VIII miejscu w kategorii literatura autorstwa C. S. Lewisa - seria „Opowieści z Narnii”. 

     Dziewczęta otrzymały nagrody książkowe i dyplomy finalisty.

     Finał konkursu (II etap) odbył się 21 kwietnia 2018 r. w trzech zamkach w Polsce: Zamku Gniew (pomorskie), Zamku Moszna (opolskie), Zamku w Baranowie Sandomierskim (podkarpackie). Do finału konkursu zakwalifikowanych zostało 24 pierwszych uczniów z listy wyników I etapu z każdej kategorii tematycznej, w którym wzięło udział około 2500 osób z całej Polski. Część pisemna II etapu przeprowadzona została zgodnie z zasadami, które obowiązują podczas wojewódzkich konkursów przedmiotowych oraz olimpiad.

     Podczas finału konkursu uczestnicy nie tylko rywalizowali ze sobą, ale również poznawali się wzajemnie podczas warsztatów związanych z literaturą fantasy. Atrakcją także było zwiedzanie z przewodnikiem XIII-wiecznego zamku i przeniesienie się w czasy średniowiecza.

     Nauczyciele zaś wzięli udział w warsztatach metodycznych. Ponadto opiekunowie z różnych części Polski mieli też okazję do wymiany doświadczeń.

     Konkurs organizowany przez Instytut Doskonalenia Nauczycieli w Katowicach miał na celu przede wszystkim propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie literatury ciekawej, zajmującej, a jednocześnie przekazującej pozytywne wartości, m.in. przyjaźni, odpowiedzialności, odwagi oraz wytrwałości w dążeniu do celu.

     Nauczycielki języka polskiego Danuta Rohun oraz Oksana Koryśko są dumne ze swoich uczennic i cieszą się, że jest jeszcze młodzież, która ma piękną pasję czytania książek i odkrywania tajemnic świata.

     Dziewczętom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     Gorące podziękowania dla rodziców za pomoc i wielkie wsparcie.