„Gościna literacka 2019” w naszej szkole 

     „Gościna literacka 2019” – to kolejny innowacyjny projekt pedagogiczny realizowany  w Szkole Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki  z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach.

     Po raz kolejny  w październiku  do naszej szkoły  zawitali goście z Ukrainy. (dla przypomnienia – w październiku 2018 r. odbył się dwudniowy Festiwal bibliotekarski). Tym razem do  3  nauczycielek-bibliotekarek ze Lwowskiej  Obwodowej  Biblioteki dla Dzieci dołączyła bibliotekarka z  Mikołajewskiej  Obwodowej  Biblioteki Dziecięcej, przewodniczka Lwowskiej Galerii Narodowej i współautorka  programu edukacyjnego „Myszeniatkowa abetka”  (Alfabet Myszki), oraz dwie ukraińskie pisarki książek dla dzieci.

     8-osobowa grupa specjalistów z dużym doświadczeniem pedagogicznym i wieloletnią praktyką w pracy z dziećmi przygotowała bardzo ciekawe lekcje języka ukraińskiego, historii i kultury Ukrainy, geografii Ukrainy oraz plastyki pod względem tematyki i prezentacji. 

     Uczniowie po raz pierwszy  mieli okazję rozmawiać i słuchać  prezentacji książek dla dzieci przez ich autorów. Spotkania z lwowskimi pisarkami Natalią Maletycz i Lubą Widutą były niezwykle interesujące, o czym  świadczyła aktywność dzieci podczas lekcji. 

     Najmłodsi uczniowie utrwalali alfabet  ukraiński z wykorzystaniem  tablicy aktywnej i programu edukacyjnego „Myszeniatkowa abetka” (Alfabet Myszki),  uczestniczyli w  teatralizowanym czytaniu zbioru wierszy „Zabawy ciasteczek” Ihora Kalyncia, wybitnego pisarza ze Lwowa, oraz poznawali  bohaterów książeczki „Abetka” pod opieką autorki Lubowi Widuty - zwyciężczyni konkursu „Koronacja słowa”.

     Czwartoklasiści i piątoklasiści  w formie warsztatowej poznawali świat twórczości Marii Prymaczenko - jednej z najważniejszych postaci ukraińskiego malarstwa, czołowej przedstawicielki ukraińskiego prymitywizmu ludowego. 

     A ponadto wirtualna podróż w Ukrainę i  poznawanie  jej pięknych regionów, architektury, kultury i tradycji ludowych, warsztaty wycinanek na podstawie motywów twórczości artystów  nowobizantyjskiej szkoły malarskiej, teatralizowane czytanie ukraińskiej literatury fantasy dla dzieci – to tylko część bogatej oferty „Gościny literackiej 2019”,  której  celem  jest upowszechnianie  i promowanie  czytelnictwa ukraińskiego  wśród  dzieci i młodzieży, kształtowanie  kompetencji kluczowych związanych z  czytaniem  i porozumiewaniem się w języku ukraińskim, a także kompetencji w zakresie świadomości  i ukraińskiej ekspresji kulturalnej. 

     Dla  nauczycieli zaś uczestniczących w projekcie to praktyczna forma doskonalenia zawodowego, poznawanie ciekawych  współczesnych metod i form pracy z uczniami oraz różnorodnych przykładów innowacyjnych rozwiązań pedagogicznych na lekcjach języka ukraińskiego, geografii, historii i  kultury  Ukrainy.

     W przedsięwzięciu bartoszyckim uczestniczyli po raz pierwszy uczniowie z międzyszkolnych zespołów  nauczania języka ukraińskiego  z Lidzbarka Warmińskiego, Dobrego Miasta oraz  ukraińscy trzecioklasiści z Górowa Iławeckiego.

     „Gościna literacka 2019” jest  efektem  współpracy bartoszyckiej  szkoły ze Lwowską Obwodową  Biblioteką dla Dzieci i  realizowana jest  w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego pod nazwą „My – Ukrainci. Ja i Ty” (pol. „Jesteśmy Ukraińcami. Ja i Ty”.

     Gorące podziękowania w imieniu wszystkich uczestników składam koordynatorce projektu Olenie Kremniovej oraz wszystkim gościom z Ukrainy  za twórczą współpracę. 

 Lubomira Tchórz, koordynator projektu