Odkrywamy młode aktorskie talenty

     W piątek 4 listopada  2016 r. po raz ósmy odbył się  Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych  „Ja i mały teatr” organizowany w ramach przedsięwzięcia „Spotkania poetycko-teatralne 2016” przez Stowarzyszenie Sympatyków i Przyjaciół Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach „Kałyna” i Zespół Szkół z UJN w Bartoszycach.  Przegląd teatralny odbył się dzięki wsparciu finansowym Burmistrza Miasta Bartoszyce  w ramach realizacji zadania publicznego – priorytet„ Wspieranie rozwoju tożsamości kulturalnej mniejszości narodowych i etnicznych”.

     Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowało swoje przedstawienia 15 grup teatralnych. Ponad 200 uczestników z różnych grup wiekowych, od przedszkolaków do licealistów, pokazało swoje umiejętności aktorskie na bartoszyckiej.  Grupy teatralne  przyjechały ze  szkolnych i międzyszkolnych zespołów nauczania języka ukraińskiego z całego województwa warmińsko – mazurskiego oraz z Warszawy, a także z  ukraińskich szkół z Górowa Iławeckiego i Bartoszyc.

     Tegoroczne spektakle charakteryzowały się różnorodnością tematyczną,  barwnością kostiumów i scenografii, ciekawą oprawą muzyczną,  swobodną zabawą dzieci oraz humorystycznymi, niespodziewanymi sytuacjami, wynikającymi ze spontanicznych i  naturalnych zachowań małych aktorów.
Jury w składzie: Wanda  Duda,  Daria Jakimiec, Maria Macełko i Anna Dąbrowna oceniało zaprezentowane spektakle, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, poziom artystyczny, nowatorskie rozwiązania sceniczne oraz stosowane środki wyrazu artystycznego. Czas oczekiwania na decyzję komisji konkursowej uatrakcyjnił publiczności  i  młodym  aktorom występ gości z Kaliningradu – zespołów „Fors”, „Rytmy Bałtyky”, „Wdochnowennia” , działających w Miejskim Centrum Kultury.

     Laureatami VIII Przeglądu Małych Form Teatralnych „Ja i mały teatr” zostali:

- grupa teatralna  pierwszoklasistów z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach , których przygotowała  nauczycielka  Mirosława Paluszek.

- grupa teatralna Sribłyny ze Szkolnego Zespołu  Nauczania Języka Ukraińskiego w Zespole Szkół w Kandytach pod opieką nauczycielki Nadiji Ortyńskiej.

- grupa teatralna Wesełka ze Szkolnego Zespołu  Nauczania Języka Ukraińskiego  Zespołu Szkół w Kandytach Szkoła Filialna w Toprzynach - opiekun  Danuta Kiszenia - Hnatiuk.

- grupa teatralna Masky ze Szkolnego Zespołu  Nauczania Języka Ukraińskiego w Zespole Szkół w Kandytach – opiekun Nadija Ortyńska.

- grupa teatralna Kołosoczok  z Międzyszkolnego Zespołu  Nauczania Języka Ukraińskiego z Dobrego Miasta , która przygotował  nauczyciel  Piotr Tabaka.

- grupa teatralna z Międzyszkolnego Zespołu  Nauczania Języka Ukraińskiego Szkole Podstawowej w Budrach i Sobiechach – opiekun p. Irena Tyma.

- grupa teatralna z Międzyszkolnego Zespołu  Nauczania Języka Ukraińskiego  w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wydminach- opiekun  Ewa Caryk.

-grupa teatralna z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim – opiekun Daria Kantor.

- grupa teatralna  Badiaka - Maniaka z Warszawy , z która pracowała  Anna Polarusz oraz  Olga Harasym.

Wyróżnione grupy:

- grupa teatralna Ziroczky z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach  przygotowana przez nauczycielkę  Agnieszkę Wnukowicz.

- grupa teatralna Wesełoczka z Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego w Kandytach - opiekun Nadija Ortyńska.

- grupa teatralna Tyhryniatka z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach – opiekun Agnieszka Wnukowicz.

- grupa teatralna Czariwnyczky z Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego w Toprzynach - opiekun  Nadija Ortyńska.

- grupa teatralna Artysty z Zespołu Szkół w Kandytach Szkoła Filialna w Toprzynach - opiekun Danuta Kiszenia -Hnatiuk .

- grupa teatralna Ziroczky z Zespołu Szkół w Kandytach Szkoła Filialna w Toprzynach – nauczycielka języka ukraińskiego Danuta Kiszenia - Hnatiuk.

     Komisja konkursowa  nagrodziła również najlepsze role aktorskie. W rolę kozaka wcielił się  doskonale Adam Pisarczyk -  gimnazjalista  z Kandyt. Drugoklasistka z Bartoszyc Marcysia Zawadzka doskonale  odegrała postać w  bajce „Czerwony Kapturek”.

     Serdecznie dziękujemy za niegasnące zainteresowanie udziałem w Przeglądzie. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów na scenie.

     Szczególne podziękowania składamy Lubomirze Tchórz - dyrektor Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach za wytrwałość i niezmiernie duży wkład w organizację przeglądu.

     Za wsparcie  naszego projektu i  gościnność  w Bartoszyckim Domu Kultury dziękujemy dyrektor  Katarzynie Basak  oraz profesjonalnej obsłudze placówki.
Natomiast  młodym adeptom sztuki teatralnej życzymy nowych pomysłów i  niegasnącego zapału, gdyż  następna  edycja przeglądu teatralnego  już za rok o podobnej porze.

Koordynatorzy przedsięwzięcia
Danuta Głuszko i Anna Dąbrowna