„Z lasem przez cały rok”- lekcja „pod chmurką” przy ognisku


    Tę szczególną lekcję 14 lutego 2023 r. zainspirował ciekawy podręcznik, w zamyśle przeznaczony dla młodszych uczniów szkół podstawowych, wydrukowany przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Książka (dwa zeszyty), przetłumaczona na język ukraiński, mająca w istocie być pomocą dydaktyczną dla dzieci uchodźców wojennych, zatytułowana „Z lasem przez cały rok” («З лісом цілий рік»), stała się tematem ciekawej lekcji pod otwartym niebem, przeprowadzonej przez pracownika Nadleśnictwa Górowo Iławeckie pana Marka Sieniucia w Szkole Podstawowej nr 8 z UJN w Bartoszycach.


Prowadzący spotkanie opowiedział uczniom o lesie, jego mieszkańcach, ich problemach i potrzebach. Ponieważ jest jeszcze zima i w lasach mamy dosyć dużo śniegu, lekcja poświęcona została zachowaniu zwierząt i ptaków w tym czasie i szczególnej roli ludzi (nie tylko profesjonalnych leśniczych) w pomocy do przetrwania. Dzieci chętnie włączały się, w miarę swojej wiedzy i wyobrażeń, do opowieści jak należy pomagać leśnym mieszkańcom i roślinom oraz czego nie należy robić przebywając w lesie czy parku.
       Przerwę dzieci wykorzystały na pieczenie w ognisku przygotowanych wcześniej kiełbasek oraz zabawy według własnych pomysłów.
Na zakończenie lekcji świeżo wydrukowane podręczniki zostały przekazane do biblioteki szkoły z prośbą o wykorzystanie w praktyce zawartych w nich propozycji wypraw i zabaw o tematyce leśnej.
    Lekcję „pod chmurką” i nieśmiało pojawiającym się słońcu z całą pewnością wszyscy biorący w niej udział mogli uznać za wydarzenie korzystne oraz pozytywne dla ducha i zdrowia.
(bt)