Przyrodnicza wyprawa z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin

    12 maja 2023 r. uczennice i uczniowie z klasy V wzięli udział w niezwykle interesującej lekcji związanej z edukacją przyrodniczą. W tym celu odwiedzili Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), której oddział powiatu bartoszyckiego i lidzbarskiego mieści się w budynku Starostwa Powiatowego w Bartoszycach.
    Gdy uczniowie weszli do niewielkiego pomieszczenia, byli mile zaskoczeni. Tutaj czekał na nich cały zespół pracowników na czele z panią Marią Chojnacką, kierowniczką oddziału, przygotowany do przeprowadzenia zajęć.


    Uczniowie dowiedzieli się, co należy robić, aby roślinność, która nas otacza, była zdrowa, w jaki sposób zapobiegać rozprzestrzenianiu się szkodliwych dla roślin organizmów, takich jak: owady, bakterie, grzyby i wirusy oraz jakie zadania stoją przed inspekcją ochrony roślin, aby straty w uprawach i środowisku wywołane przez szkodniki były jak najmniejsze.
    Dzieci mogły przyjrzeć się wystawie roślin zebranych w naszych okolicach. Roślinność ta w zależności w jakich okolicznościach występuje może być szkodliwa dla innych roślin, czyli być chwastem, lub mieć właściwości lecznicze jak np. mniszek pospolity (mlecz) lub babka zwyczajna.
Inspirująca była również prezentacja chrząszczy i motyli, które są szkodnikami i należy je w odpowiedni sposób lokalizować i niszczyć, np. przy użyciu odpowiednich pułapek.
    Piątoklasiści mogli też przy wykorzystaniu binokularu* przyglądać się niektórym okazom owadów, również poruszających się.
Dziewczęta były zainteresowane wystawą pięknych motyli krajowych i wnikliwie przyglądały się ich różnorodności.
Pięknie dziękujemy wszystkim pracownikom PIORiN, którzy poświęcili nam wiele czasu i podzielili się swoją wiedzą. Dziękujemy, iż mogliśmy aktywnie i inspirująco spędzić Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin, przypadający na 12 maja.

*binokular - mikroskop optyczny z oddzielnymi okularami dla obojga oczu, pozwalający na przestrzenne widzenie obrazu powiększanego, widziany w nim obraz jest trójwymiarowy.
Lubomira Tchórz