W okresie  świątecznym  pamiętamy o potrzebujących

     Święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku to szczególny czas, gdzie wszyscy składają sobie  życzenia i starają się spędzić te radosne  chwile w rodzinnym gronie, w miłej przyjaznej atmosferze, z dala  od wszelkich problemów i kłopotów  dnia codziennego. Jednakże powinniśmy pamiętać nie tylko o sobie, ale i o tych, którzy potrzebują naszej pomocy, naszego chociażby moralnego wsparcia. Każdy dobry gest, przyjazne słowo i pamięć daje wiele radości i zadowolenia wszystkim.

     W Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach cała społeczność szkolna w okresie  przedświątecznym nie zapomniała o swoich rówieśnikach w Ukrainie, którzy znaleźli się w trudnej  sytuacji ze względu na sytuację polityczną.

     Aby wesprzeć kolegów z Ukrainy i podarować im trochę  słodkiej radości po raz drugi  zrealizowano  projekt  pn. „Podaruj czekoladę dzieciom z Ukrainy” i tym samym przyłączono się  do ogólnopolskiej akcji  charytatywnej pod nazwą „Święta bez taty” («Свята без тата»).

     Pomimo krótkiego czasu uczniowie zebrali 140 czekolad oraz trochę  środków higieny dla  niemowląt, które przekazane zostały do Warszawy. Stamtąd prezenty pojadą na Ukrainę – do dzieci, których ojcowie walczą  na  wschodzie Ukrainy i  nie będą mogli spędzić Świąt Bożego Narodzenia z rodziną. Tym maleńkim gestem nasi uczniowie chcieli sprawić trochę radości dzieciom z Ukrainy.

     (Dla przypomnienia,  nasze dzieci w maju 2015 r. przekazały ponad 250 czekolad  dla dzieci z lwowskiego Domu Dziecka podczas koncertu  szkolnego zespołu „Wesełynka” w Cerkwi św. Piotra i Pawła we Lwowie)

     Natomiast w listopadzie i na początku grudnia 2016 r. z inicjatywy Samorządu Szkolnego zebrano w szkole wiele produktów żywnościowych do świątecznych paczek dla rannych żołnierzy z Ukrainy, odbywających rehabilitację w Centrum „Dobry Brat” w Osieku. Natomiast najmłodsi uczniowie szkoły wykonali piękne kartki świąteczne, które sprawiły wiele radości ukraińskim żołnierzom.

     Szkolny  zespół „Wodohraj”  wraz ze swoimi  nauczycielami odwiedził rannych  bohaterów Ukrainy i pod opieką nauczycielki N. Shelest zaprezentował przygotowany program artystyczny i tym samym umilił pobyt powracającym do zdrowia żołnierzom.

     Chociaż z Bartoszyc jest ponad 600 km od Ukrainy, to bardzo budującym jest fakt, że młodzież i dzieci pamiętają też o tych, którzy walczą o wolność, godność i lepszą przyszłość  Ukrainy.

     Wszystkim, którzy wzięli udział w  naszych akcjach na rzecz potrzebujących gorąco dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie.

Lubomira Tchórz