„Chwilo, trwaj” - III edycja „Spotkania z kolędą”

     „Spy, Isuse, spy…” – ta piękna ukraińska kolęda wiele razy rozbrzmiewała w wykonaniu młodych artystów Zespołu Szkół z UJN w Bartoszycach i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim oraz filii w Górowie Iławeckim podczas „Spotkania z kolędą”, które odbyło się 11 stycznia 2017 r. w Bartoszyckim Domu Kultury.

     III edycję „Spotkania z kolędą” zorganizował Zespół Szkół z UJN w Bartoszycach wraz ze Stowarzyszeniem „Kałyna” oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Bartoszycach. Celem przedsięwzięcia było m.in. pielęgnowanie tradycji i zwyczajów związanych z Narodzeniem Chrystusa, popularyzowanie śpiewania kolęd, poznanie ich piękna duchowego i wartości religijnych oraz podtrzymywanie i utrwalanie przekazywanych z pokolenia na pokolenie tradycji rodzinnych.

     Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem zebranych przez dyrektor Zespołu Szkół z UJN w Bartoszycach Lubomirę Tchórz, organizatora i pomysłodawcę przedsięwzięcia, która życzyła wszystkim miłych doznań w obcowaniu z ukraińską i polską kolędą. Koncert zaś poprowadziła Marzena Mierzejewska, nauczycielka szkoły muzycznej. Wykonanie prawie każdej kolędy zostało poprzedzone zaprezentowaniem jej genealogii – pochodzenia, rodzaju i zwyczaju śpiewania.

     Muzyczne bożonarodzeniowe spotkanie zainaugurowali najmłodsi Szkoły Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki w Bartoszycach, grupa „Dar lubowi”, pod kierunkiem nauczyciela religii Mirosława Bachora. Publiczność ujął piękny występ solistki Marceliny Zawadzkiej – uczennicy klasy II szkoły podstawowej. Z kolei Wiktor Mokijewski wykonał na akordeonie kolędę „Mizerna cicha” (opiekun Miron Maciopa, MDK w Bartoszycach), czym wzbudził wielki aplauz publiczności.

     W nastrój świąteczny, klimat rodzinny wszystkich uczestników spotkania wprowadziła piękna ukraińska kolęda „Spy, Isuse, spy” w wykonaniu solistki Marii Sycz, którą przygotowała nauczycielka muzyki Natalia Shelest. Również pozytywnych wrażeń dostarczyły publiczności występy grup artystycznych Zespołu Szkół z UJN w Bartoszycach, zespołu „Wodohraj” i chóru szkolnego „Lisowa pisnia”, które także pracowały pod kierunkiem Natalii Shelest. Zespół „Wodohraj” (w składzie: Kinga Bącik, Katarzyna Dąbrowna, Julia Gadomska, Andrzej Dańków, Michał Wołosz, Olga Styrańczak, Maria Sycz) zaśpiewał najstarszy wariant kolędy zakarpackiej „Nowa radist”. Natomiast w repertuarze chóru szkolnego „Lisowa pisnia” z 26-letnią tradycją znalazły się kolędy z regionu Polesia – „Z Nowym Rokom idem”, „Try swiatiji cari”, „Swiataja Warwara” oraz szczedriwka „Dobryj weczir Tobi, pane hospodariju”.

     Również już po raz trzeci przed bartoszycką publicznością wystąpili młodzi muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim oraz filii w Górowie Iławeckim. Orkiestra, soliści, zespoły kameralne i chór wykonali piękne tradycyjne kolędy polskie i zagraniczne oraz przeboje noworoczne w różnym opracowaniu. Na akordeon, na wiolonczelę czy klarnet usłyszeliśmy m.in. „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Cicha noc”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Ogromne zaangażowanie młodych artystów wywołało duże wrażenie i wzruszenie wśród zgromadzonej publiczności, która nagrodziła ich gromkimi brawami.

     To wyjątkowe „Spotkanie z kolędą” było okazją do przeżywania Narodzin Chrystusa na nowo w świątecznym nastroju i rodzinnej atmosferze. A czar kolęd sprawił, że chciałoby się powiedzieć: „Chwilo, trwaj”.

Danuta Rohun