Uczniowie kl. III „uwalniają książki”

     Coraz większa popularność  telewizji, a później komputerów w ostatnich latach sprawiła, że  nawyk czytania książek zanika. Większość z nas jest tak pochłonięta oglądaniem filmów, graniem w gry komputerowe czy surfowaniem w  Internecie, że nie znajduje już czasu na książkę. Wiele osób woli również obejrzeć film nakręcony na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. Jest to powszechne zwłaszcza wśród dzieci, które często poza komputerem świata nie widzą.

     Jak wszyscy wiemy czytanie książek ma bardzo korzystny wpływ na rozwój dziecka. Obcowanie z książką,  to świetne ćwiczenie mózgu młodego człowieka, jego wyobraźni, pamięci, ale także możliwość poszerzenia wiedzy i wzbogacenia słownictwa. Czytanie daje satysfakcję i zabija nudę.

     Doskonale wiedzą o tym także uczniowie kl. III, którzy wraz z wychowawczynią postanowili zorganizować własną klasową biblioteczkę. Każdy uczeń przyniósł z domu książkę lub książki, które już przeczytał i leżały nieczytane na półce. W ten sposób „uwolnił książkę”, dał jej możliwość bycia przeczytaną przez kolegów i koleżanki z klasy.
Zorganizowanie klasowej biblioteczki sprawiło, że każdy z uczniów klasy trzeciej mógł na jeden tydzień zostać bibliotekarzem. W tym czasie oprócz tego, że wypożyczał książki kolegom, wypełniał zeszyt wypożyczeń, dbał o prządek na półce  biblioteczki, to miał jeszcze możliwość czytania książeczek podczas przerw i rekomendowania ich kolegom.
Klasowy bookcrossing spełnia swoje założenia. Oprócz podnoszenia poziomu czytelnictwa, popularyzuje czytanie i zainteresowanie książkami.

     Książki z klasowej biblioteczki są  również pomocne w realizacji programu czytelniczego ”Mistrz w czytaniu” realizowanego w klasie trzeciej. Polega on na systematycznym, codziennym czytaniu wybranych przez uczniów książek , wpisywaniu ich tytułów do dzienniczka i cotygodniowym dzieleniu się wrażeniami po przeczytaniu książki z kolegami. Aktywny udział w programie biorą również rodzice uczniów, którzy własnoręcznym podpisem potwierdzają systematyczne czytelnictwo swoich pociech.

     Czytajmy książki, bo jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Anna Dąbrowna